Committee Chairs & Members

Associate Member Council
Chair: Diane Fischer, Pile Dynamics, Inc.Phone: 216-831-6131dfischer@pile.com
Members:Chris Ragan, Atlas TubeDavid Maedgan, GerdauFernao De Oliviera Cesar, GerdauJ.W. Lodge, Lodge LumberKarl Higgins, ECS, LLCMarilyn Poindexter, Atlas TubePhil Wright, L.B. Foster Co.Pollyanna Cunningham, ICE®Rob Likens, ECAStephanie Conklin, R.W. Conklin SteelSteve Whitty, Specialty Piling ServicesTakefumi Takuma, Giken AmericaTC "Tom" Heller, Liebherr USAJay Richardson, Southern Earth Sciences, Inc.Darin Werts, MKT Manufacturing
Chapters Committee
Chair: John King, Pile Drivers, Inc.Phone: 843-763-7736kingpiledrive@aol.com
Members:Andrea Edwards, Koppers Utility and Industrial ProductsBill Marczewski, BSM EngineeringDermot Fallon, Foundation ConstructorsErich Kremer, R. Kremer & Son Marine Contractors, LLCGreg Canivan, S&MEJ.J. Waguespack, Mississippi River ValleyJason Moore, Palmetto Pile DrivingKevin Gourgues, Patriot Construction and Industrial, LLCMatt Scerbak, Associated Pile & Fitting, LLCMichael Kelly, Gulf South PilingRich Anderson, ECASarah Honeyman, Piling ProductsTim Dittmeier, Hammer & SteelTim Fogarty, George Harms Construction Co.Tom Connor, Consolidated Pipe
Communications Committee
Chair: Pollyanna Cunningham, ICE®Phone: 704-821-8200 ext. 1152pcunningham@iceusa.com
Members:Allen Johnson, ICE®Dermot Fallon, Foundation ConstructorsEric Hendriksen, Sunroc CorporationErich Kremer, R. Kremer & Son Marine Contractors, LLCGarland Likins, Pile Dynamics, Inc.Diane Fischer, Pile Dynamics, Inc.John King, Pile Drivers, Inc.Karl Higgins, ECS, LLCMichael Kelly, Gulf South PilingTim Dittmeier, Hammer & SteelJill Harris, Lester Publications, LLC
Education Committee
Chair: Gerry McShane, Service Steel WarehousePhone: 713-210-9323gmcshane@servicesteel.org
Members:Alex Filotti, SkanskaAlex Ryberg, GRL Engineers, Inc.Bill Marczewski, BSM EngineeringDave Chapman, Blakeslee, Arpaia, Chapman, Inc.Garland Likins, Pile Dynamics, Inc.Gerald Verbeek, VMS/Allnamics-USAMike Gregory, ICE®Mohamad Hussein, GRL Engineers, Inc.Patrick Hannigan, Pile Dynamics, Inc.Richard Morales, L.B. Foster Co.TC "Tom" Heller, Liebherr USA
Safety & Environmental Committee
Co-Chair: Jay Boyd, Balfour Beatty Infrastructure, Inc.Phone: 910-452-1145jboyd@bbiius.com
Co-Chair: Scott Callaway, Cajun Deep FoundationsPhone: 225-753-5857scottc@cajunusa.com
Members:Buck Darling, Herbert F. DarlingChas Raysik, ICE®Dave Coleman, Foundation ConstructorsDave Harrison, Terra-Mechanics, Inc.Dermot Fallon, Foundation ConstructorsEric Hendriksen, Sunroc CorporationErich Kremer, R. Kremer & Son Marine Contractors, LLCJames Deemer, American Piledriving EquipmentJoe KlaasKeith Alfonsi, Braun IntertecKevin Gourgues, Patriot Construction and Industrial, LLCKevin Shannon, Linde-Griffith ConstructionMark Miller, TerresolveMichael Gregory, ICE®Michael Morgano, GRL EngineersPeter Jensen, American Pile and Foundation, LLCRich Marshall, ADSC-IAFDWarren Waite, Berminghammer
Steel Sheet Pile Committee
Chair: Gerry McShane, Service Steel WarehousePhone: 713-210-9323gmcshane@servicesteel.org
Members:Alex Filotti, Underpinning & Foundation SkanskaDave Chapman, Blakeslee, Arpaia, ChapmanDavid Borger, Skyline SteelDavid Maedgen, GerdauGreg Goad, L.B. Foster Co.Jeroen Koelewijn, Meever USAKevin Kane, ICE®Lane Koslow, Piling ProductsRafael Garcia, GerdauRichard Morales, L.B. Foster Co.Ryne Allen, Piling ProductsScott Meaney, GerdauTakefumi Takuma, Giken AmericaVahid Zanjani, M.G. McLarenIan Vaz, Giken AmericaChuck Sornberger, Piling Products
Technical Committee
Chair: Dale Biggers, Boh Bros. Construction Company, LLCPhone: 504-821-2400dbiggers@bohbros.com
Members:Anna Sellountou, Pile Dynamics, Inc.Billy Camp, S&MECasey Jones, Foundation Testing & Consulting, LLCDave Chapman, Blakeslee, Arpaia, ChapmanDon Robertson, Applied Foundation TestingEric Hendriksen, Sunroc CorporationGarland Likins, GRL EngineersGerald Verbeek, VMS/Allnamics-USAJohn Holman, Tolunay-Wong EngineersKarl Higgins, ECS, LLCMichael Wysockey, Thatcher Foundations, Inc.Randy Dietel, Piling, Inc.Takefumi Takuma, Giken AmericaVan Komurka, GRL Engineers
Contracts and Risk Committee
Co-Chair: Alex Filotti, Underpinning & Foundation SkanskaPhone: 718-786-6557alex.filotti@skanska.com
Co-Chair: Richard Kalson, Benesch LawPhone: 614-223-9380rkalson@beneschlaw.com
Members:Mike Byrne, Simpson & BrownKurt Seufert, ICE®Mark Rice, McNeil, Silveira, Rice & WileyRyan Maloney, Foley & LardnerSayed M. Sayed, GCI, Inc.
Market Development Committee
Chair: Doug Keller, Richard Goettle, Inc.Phone: 513-825-8100dkeller@goettle.com
Members:Brian Rogers, Consolidated Pipe & SupplyMike Elliott, ECAPhil Wright, L.B. Foster Co.Steve Macon, Massman Construction Co.TC "Tom" Heller, Liebherr USAJohn Holman, Tolunay-Wong EngineersDaniel Sprunk, Cajun Industries, LLC

Posted in PileDriver Magazine. Tagged as Edition 3, 2019.

Post a comment (* required field)

Name *
Email * (will not be published)
Website
Comments *